راهنمای ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی

شهروند گرامی:

ضمن تشکر از اقدام شما در راستای تحقق پوشش بیمه سلامت همگانی خود و خانواده تحت پوشش خود، به اطلاع می رساند:

سازمان بیمه سلامت ایران مطابق  تصویبنامه شماره ۷۰۵۶۰/ت۵۶۲۷۸هـ مورخ 1398/6/9 هیئت وزیران مبنی بر پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی براساس بند (الف) ماده (۷۰) قانون برنامه ششم توسعه کشور، اقدام به ثبت نام متقاضیان بیمه سلامت همگانی می­نماید. لطفا تصویب نامه مذکور را به دقت مطالعه و سپس اقدام به طی مراحل ثبت نام نمائید.

 

با مراجعه به آدرس  WWW.IHIO.GOV.IR  و انتخاب گزینه  " سامانه پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی  "   به صفحه زیر منتقل می شوید: 

چنانچه فاقد هرگونه پوشش بیمه ای می باشید روی دکمه " ثبت نام"  کلیک نمایید.  با کلیک دکمه " ثبت نام" به فرم زیر نمایش داده خواهد شد:

 

پس از وارد کردن شماره ملی و مقدار تصویر امنیتی جهت ثبت مشخصات فردی به فرم زیر منتقل می شوید. در این فرم و کلیه فرمهای دریافت اطلاعات، تکمیل مورادی که با رنگ قرمز نشان داده شده است الزامی می باشد.  

پس از وارد نمودن اطلاعات و کلیک مرحله بعد به فرم زیر وارد شده و می بایست محل دریافت دفترچه خود را مشخص نمائید:

 

در ادامه پس از شما درخواست می شود تمامی اعضای خانوار خود را ثبت نمائید.

 

در صورت ثبت تمامی اعضای خانواده به فرم زیر منتقل می شوید:

 

چنانچه تمامی اعضای خانواده را وارد نموده اید با کلیک دکمه "درخواست پوشش بیمه ای" به فرم زیر منتقل می شوید:

 

در صورتیکه مراتب مورد تائید بوده و متقاضی پرداخت الکترونیکی می باشید، با کلیک روی دکمه "پرداخت الکترونیکی" به صفحه بانک متصل شده و می توانید عملیات پرداخت را انجام دهید. پس از اتمام عملیات، پیامکی مبنی بر انجام موفق امور برای شما ارسال می شود. در این مرحله شما می بایست در بازه زمانی اعلام شده به دفتر پیشخوان منتخب خود مراجعه و با ارائه مدارک  هویتی نسبت به تحویل دفترچه بیمه خود اقدام فرمائید.

در صورتیکه توان پرداخت حق بیمه خود را نداشته و تقاضای بهره­ مندی از یارانه حمایتی دولت را دارید می توانید با کلیک دکمه مربوطه درخواست خود را تثبت نمائید. در این هنگام پیامکی با مضمون " اطلاعات شما به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جهت ارزیابی وسع ارسال شده است و پس از یک ماه نتیجه به شما اطلاع رسانی خواهد شد "،  برای شما ارسال می شود.

 پس از گذشت مدت زمان اعلام شده، پیامکی مبنی بر نتیجه ارزیابی وسع از طرف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای شما ارسال شده و می توانید به سامانه مراجعه و بر اساس نتیجه ارزیابی اقدام به برقراری پوشش بیمه ای خود نمائید .