مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در نشست خبری خبر داد:

آغاز پوشش اجباری بیمه سلامت از ۱۳ آبان / افرادی که بیمه ندارند، متوجه حمایت‌های بیمه می‌شوند

3278بازدید
آبان 08, 1398

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: طرح پوشش اجباری بیمه سلامت در ۱۳ آبان ماه، همزمان با بزرگداشت روز ملی بیمه سلامت با حضور معاون اول رییس جمهوری، وزیر بهداشت و جمعی از مقامات عالی رتبه کشور آغاز به کار می‌کند.

به گزارش خبرنگار آی هینا، طاهر موهبتی در بیست و سومین جلسه شورای اطلاع رسانی با حضور خبرنگاران درباره آغاز طرح بیمه اجباری سلامت افزود: پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی، اتفاقی کم نظیر در تاریخ سلامت کشور است. آن هم در روزهایی که محدودیت منابع وجود دارد و استکبار جهانی و دشمنان ایران، مشکلات زیادی را در زمینه سلامت و دارو و غذا به مردم کشورمان تحمیل کردند. این اقدام ارزشمند دولت ستودنی است و همه باید کمک کنیم تا مردم از این فرصت ایجاد شده نهایت استفاده را ببرند و در مدت ۶ ماه مراجعه کرده و پوشش بیمه سلامت برای افراد فاقد پوشش بیمه‌ای فراهم شود.

 وی ادامه داد: در شرایط سخت اقتصادی، حساسیت حوزه سلامت بیشتر است. سازمان برنامه و بودجه نیز بودجه مورد نیاز را تامین می‌کند و با وجود این‌ که در وسط سال قرار داریم و برای این موضوع ممکن است پولی تزریق نشود، امیدواریم حمایت‌ها انجام شود. اگر قرار بود این کار به تامین اعتبار موکول شود، کار مردم به تاخیر می‌افتاد. در نتیجه این کار را آغاز می‌کنیم و امیدواریم در بودجه سال آینده سازمان بیمه سلامت، تامین اعتبار انجام شود.

 موهبتی درباره دوره انتظار ۱۰ روزه نیز بیان کرد: برای افرادی که تاکنون برای پوشش بیمه‌ای مراجعه نکرده‌اند یا برای تمدید مراجعه می‌کنند، بر خلاف دوره‌های قبل، دوره انتظار در نظر گرفته شده است. این دوره انتظار تضمینی است تا مردم برای بیمه خود مراجعه کنند. این‌که هیچ وقت پوشش بیمه‌ای بیش از ۹۱ درصد را تجربه نکردیم، به این دلیل بود که افراد می‌توانستند روی تخت بیمارستان یا هنگام بیماری، بیمه شوند. در نتیجه برای این‌که تضمینی برای بیمه شدن افراد وجود داشته باشد، دوره انتظار ۱۰ روزه گذاشته شده است.

 وی ادامه داد: اگر کسی بیمه نداشته باشد و به بیمارستان مراجعه کند و برای دفترچه بیمه اقدام کند، به او دفترچه بیمه می‌دهند، اما آن دوره بیماری که به دلیل آن به بیمارستان مراجعه کرده، از حمایت بیمه‌ای برخوردار نمی‌شود. افرادی که برای تمدید بیمه سلامت خود مراجعه می‌کنند نیز نباید تمدید را به زمان بیماری موکول کنند. اگر افراد به محض اتمام مهلت بیمه‌ای خود، نسبت به تمدید اقدام کنند، مشمول دوره انتظار ۱۰ روزه نخواهند بود.

 رییس هیات مدیره سازمان بیمه سلامت اظهار داشت: افرادی که بیمه ندارند، متوجه حمایت‌های بیمه می‌شوند. گاهی مواردی با عنوان ارزش دفترچه بیمه مطرح می‌شود که این موضوع را رد می‌کنیم. ۲ هزار و ۴۵۰ قلم دارو، ۴ هزار و ۸۰۰ خدمت، ۴۸ هزار لوازم و تجهیزات پزشکی در بسته حمایتی بیمه قرار دارد. وضعیت ایران نسبت به بسیاری از کشورها در زمینه بیمه‌های درمانی بهتر است.

 وی افزود: بر اساس قانون افرادی که بیمه رایگان دارند، نباید به بخش خصوصی مراجعه کنند. در این شرایط گاهی افراد به بخش خصوصی مراجعه کرده و بعد می‌گویند حمایت بیمه‌ای وجود ندارد. در تمام دنیا بر اساس دسترسی‌ها و منابع، راهنماهای بالینی برای درمان تدوین می‌شود. این راهنماهای بالینی توسط وزارت بهداشت تدوین می‌شود.

 مدیرعامل سازمان بیمه سلامت درباره همکاری وزارت رفاه برای انجام ارزیابی وسع نیز گفت: براساس آیین نامه، وزارت رفاه باید براساس اطلاعات ثبت شده در پایگاه اطلاعات ایرانیان ظرف یک ماه ارزیابی وسع را انجام داده و به بیمه سلامت اعلام کند. فقط پوشش بیمه اجباری سلامت بر عهده سازمان بیمه سلامت است. اگر کسی می‌خواهد از یارانه دولت استفاده کند باید فرم مربوطه را پر کند و این فرم برای وزارت رفاه ارسال می‌شود. اگر وزارت رفاه دهک فرد را یک تا سه اعلام کرد، همه حق بیمه توسط دولت پرداخت می‌شود. با این حال سازمان بیمه سلامت فقط کسی را می‌تواند رایگان بیمه کند که وزارت رفاه به صورت رسمی اعلام کند که در دهک یک تا سه قرار داشته باشد. ۵۰ درصد حق بیمه کسی توسط دولت پرداخت می‌شود که بر اساس اعلام وزارت رفاه، در دهک چهار قرار داشته باشد. البته نباید وزارت رفاه را تنها بگذاریم. زیرا دهک‌ها توسط وزارت رفاه ارزیابی می‌شود. باید به وزارت رفاه نیز کمک کرده و از این اقدام حمایت کنیم.

print