مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در نماز جمعه تهران:

سازمان بیمه سلامت توجه ویژه‌ای به بیماران خاص و محرومان دارد / طرح نسخه الکترونیکی در 235 شهر کشور در حال اجرا می‌ باشد

3283بازدید
آبان 12, 1398

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: سازمان بیمه سلامت توجه ویژه‌ای به بیماران خاص و محرومان دارد و 73 هزار بیمار خاص تحت پوشش بیمه سلامت هستند. همچنین به اتباع خارجی توجه ویژه می‌شود و صد هزار تبعه خارجی از خدمات سازمان بیمه سلامت بهره مند هستند.

به گزارش خبرنگار آی هینا، طاهر موهبتی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران ضمن تسلیت به مناسبت سالروز رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا (ع) افزود: افتخارداریم که 91.4 درصد جمعیت کشور تحت پوشش بیمه‌های خدمات درمانی هستند و آن دسته‌ای که از پوشش بیمه همگانی بهره نبردند، منعی برای انجام این کار وجود نداشته است و به عبارتی همه مردم بالقوه دارای بیمه درمان هستند. 40 میلیون از جمعیت کشور تحت پوشش خدمات سازمان بیمه سلامت هستند.

 

 وی ادامه داد: گروه‌های مختلفی مانند کارکنان دولت، بازنشستگان، روستاییان، خانواده معظم شهدا و ایثارگران، طلاب، دانشجویان، مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی و بیمه پردازان و افرادی که در این دولت بیمه رایگان شدند، تحت پوشش سازمان بیمه سلامت قرار دارند. یکی از افتخارات کشور که نشان دهنده حمایت و توجه ویژه به محرومان است،طرح بیمه رایگان سلامت است. امروزه 34 میلیون ازجمعیت بیمه شدگان ما، به صورت رایگان بیمه شدند و هزینه‌ای برای حق بیمه پرداخت نمی‌کنند.

 

 موهبتی بیان کرد: حدود 90 درصد هزینه‌های مردم در بیمارستان‌های دولتی و بخش خصوصی بر اساس تعرفه دولتی و 70 درصد هزینه مردم در بخش سرپایی توسط سازمان‌های بیمه گر پرداخت می‌شود و پرداختی از جیب مردم که همواره تاکید شده باید کاهش پیدا کند، از ۵۸درصد به ۳۳ درصد کاهش یافته و درواقع بخشی از توصیه مقام معظم رهبری  که بارها تاکید کردند که بیمار جز رنج بیماری، دغدغه دیگری نداشته باشد و در سیاستهای کلی سلامت نیز ابلاغ نمودند محقق شده است

 

 مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: حدود 4 هزار و 800 خدمات در بسته خدمات بیمه‌ای قرار دارد و 2 هزار و 450 قلم دارو و 48 هزار لوازم مصرفی و تجهیزات پزشکی تحت پوشش بیمه هستند. هدفمند کردن یارانه بیمه رایگان به سمت گروه‌های نیازمند، منطقی کردن رفتارهای هزینه‌ای، اجرای راهنمای بالینی، جلوگیری از ایجاد همپوشانی  چند دفترچه بیمه‌ای و رفع آن ، اجرای نظام ارجاع و پزشکی خانواده در روستاها در حال انجام می باشد وامروز نتایج ارزشمند آن را می‌بینیم.

 

 وی افزود: در نقاط محروم کشور در گذشته پزشک و متخصص حضور نداشت و امروز 28 میلیون ایرانی در شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت و روستاها از 12 خدمت شامل دندان پزشکی، پزشکی، مامایی، آزمایش، تصویربرداری برخوردار هستند و در 4 هزار مرکز خدمات سلامت روستایی این خدمات ارائه می‌شود و در 18 هزار خانه بهداشت، یک تا سه بهورز حضور داشته و علاوه بر آموزش مردم و بیمار یابی و بهبود آن از بروز بیماری ها پیشگیری می‌کنند. طرح بزرگ کنترل فشار خون و کنترل دیابت، نتیجه خدمات سطح یک سلامت در کشور است.

 

 موهبتی اظهار داشت: در اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی، رییس سازمان جهانی بهداشت از اتفاقات طرح تحول سلامت و افتخارات نظام درزمینه پوشش بیمه سلامت، به نیکی وتحسین برانگیز یاد می نماید.  سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که ایران گواهی حذف سرخک و سرخجه و تراخم را کسب کرده و این از افتخارات کشور می باشد که نتیجه تلاش وزارت بهداشت است.

 

 رییس هیات مدیره سازمان بیمه سلامت گفت: اداره سازمان‌های بیمه‌ای بدون زیرساخت‌های الکترونیکی، هدایت هواپیما بدون راداراست. در این بخش نیز اتفاقات ارزشمندی مثل پرونده الکترونیک سلامت رخ داد که مهمترین پروژه ملی دولت الکترونیک در حوزه سلامت بود و به همت وزارت بهداشت شکل گرفت و با حضور رییس جمهور محترم به بهره برداری رسید. پرونده الکترونیک سلامت به بهبود تجویز و درمان،ارتقای کیفی خدمات و ایجاد اطلاعات برای سیاست گذاری صحیح و استقرار نظام خرید راهبردی و نظام ارجاع کمک موثری خواهد کرد.

 

 وی بیان کرد: طرح نسخه الکترونیکی در حال حاضر در 235 شهر کشور اجرا می‌شود و زیرساخت‌های آن تا پایان سال در تمام شهرهای کشور آماده می‌شود. رسیدگی الکترونیکی اسناد بستری نیز در 440 بیمارستان در حال اجراست.

print